Ekopracownia

Dzięki wsparciu finansowemu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej w Łodzi w naszej szkole powstała ekopracownia. Wniosek złożony
w ramach konkursu z dziedziny Edukacja ekologiczna pt.
„Moja wymarzona ekopracownia” został nagrodzony dotacją w kwocie: 36.588,00 zł.

Dzięki temu wsparciu od 1 września 2014r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki uczą się w nowej pracowni ekologicznej. Jest to nowoczesna, przestrzenna klasa do pracy z dziećmi na każdym poziomie edukacyjnym. Elementem innowacyjnym utworzonej pracowni jest układ stolików pozwalający uczniom na pracę w grupach. Stoliki ustawione są w „podkowę”, co zapewnia możliwość obserwacji prowadzonych doświadczeń, eksponowanych na stoliku laboratoryjnym wewnątrz „podkowy”. Wyposażenie pracowni w nowoczesne środki dydaktyczne, meble i urządzenia (nowe ergonomiczne meble, stołki uczniowskie i krzesła, stół laboratoryjny, szafy-gabloty, zestawy multimedialne, projektor, laptop, ekran ścienny, telewizor, zestaw DVD , mikroskopy, plansze z zakresu ekologii, gry ekologiczne, modele edukacyjne, aktywne zestawy do badań wody, powietrza i gleby) pozwalają nauczycielowi zmienić metody nauczania z podających na aktywne, nastawione na poznawanie świata poprzez doświadczenie i przeżywanie. Uczniowie stają się „małymi naukowcami”, którzy samodzielnie odkrywają prawa przyrody. Mikroskopy stojące na każdym stoliku umożliwiają uczniom obserwację mikroorganizmów w kropli wody. Nauczyciel wykorzystuje multimedialne programy edukacyjne, filmy dydaktyczne oraz zasoby Internetu. Rola nauczyciela polega na umiejętnym kierowaniu pracą uczniów. Tablica interaktywna zastąpiła starą tablicę kredową i stała się narzędziem sprawnego procesu lekcyjnego, a kolorystycznie dobrane meble podniosły estetykę pomieszczenia.