Tekstowa podstrona
Cieszymy się, że na mapie województwa łódzkiego pojawiła się kolejna ekopracownia!
https://www.wfosigw.lodz.pl/
Z ogromną radością przyjęliśmy informację, jaka ukazała się październiku 2024r. na stronie WFOŚiGW w Łodzi, o dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi wniosku w ramach Konkursu na dotację z dziedziny Edukacja Ekologiczna pn. „Nasze Ekologiczne Pracownie”.
Zarząd WFOŚiGW przyznał dofinansowanie ( w formie dotacji ) Gminie Wróblew
na utworzenie ekopracowni w Szkole Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Wągłczewie
na kwotę 49 856,00 zł. Wartość ogólna zadania to kwota 59 481, 61 zł.Dzięki temu wsparciu uczniowie Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki uczą się w nowej pracowni ekologicznej. Jest to nowoczesna, przestrzenna klasa do pracy z uczniami na każdym poziomie edukacyjnym. Elementem innowacyjnym utworzonej pracowni jest wyodrębnienie części sali do prowadzenia badań, obserwacji. Uczeń, opuszczając ławkę, udaje się do mini biurka i tam, wykorzystując zakupiony w ramach dofinansowania sprzęt- mikroskopy- przeprowadza doświadczenia. Zestaw badawczy to kolejny element pracowni, który zapewni możliwość obserwacji prowadzonych doświadczeń, eksponowanych na biurku nauczyciela, poprzez podłączenie urządzenia z zestawu do monitora interaktywnego. Wyposażenie pracowni w nowoczesne środki dydaktyczne i urządzenia (nowe ergonomiczne meble, stoliki uczniowskie i krzesła, szafy/gabloty, które wyeksponują nowe pomoce i ułatwią do nich dostęp, mikroskopy, plansze z zakresu ekologii, gry ekologiczne, modele edukacyjne, aktywne zestawy do badań wody, powietrza i gleby) pozwalają nauczycielowi zmienić metody nauczania z podających na aktywne, nastawione na poznawanie świata poprzez doświadczenie i przeżywanie. Uczniowie stają się „małymi naukowcami”, którzy samodzielnie odkrywają prawa przyrody. Zakupione Classpady umożliwią nauczycielowi nie tylko prezentować materiały, ale przede wszystkim połączyć multimedialne materiały, interaktywne narzędzia w celu stworzenia i prowadzenia nowoczesnych lekcji, jak również monitorowania pracy uczniów i mierzenie ich efektów. Rola nauczyciela będzie polegała na umiejętnym kierowaniu pracą uczniów.
Nauczyciel wykorzystuje multimedialne programy edukacyjne, filmy dydaktyczne oraz zasoby Internetu.
Biała tablica magnetyczna zastąpiła starą tablicę kredową i stała się narzędziem sprawnego procesu lekcyjnego, a kolorystycznie dobrane meble, fototapeta położona na ścianie podniosły estetykę pomieszczenia.
Utworzenie nowoczesnej ekopracowni pozwoli uczniom na pełniejsze poznanie tajemnic przyrody i otaczającego nas świata, a także na wyrównanie szans edukacyjnych. Przyczyni się do kształtowania wśród uczniów świadomości ekologicznej i postawy odpowiedzialności za obecny i przyszły stan środowiska.
Serdecznie dziękujemy Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi i Gminie Wróblew za otrzymane wsparcie.
Dyrektor, Grono Pedagogiczne i Uczniowie
Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Wągłczewie